Prečo som sa stala FlexiExpertom

- Naďa Roštek

Som FlexiExpert Naďa Roštek a som aj jednou z founderiek platformy FlexiExpert by BLINDSPOT. Je to náš spoločný projekt s Luciou Schweizer a Zuzanou Lešovou, ku ktorému ma doviedla moja celoživotná rola „byť chybou v programe“ a túžba robiť veci inak. Ale musí ísť o sakra dobrú vec, keď sa mám do toho oprieť.

FlexiExpert je presne takýmto projektom. Som presvedčená, že ním mierime ďaleko za horizont, teda tam, kam ešte dnes poriadne nevidieť, ale my už to tam tušíme.

Po rokoch kariéry právničky a manažérky v štátnej správe, rešpektovanej advokátky a nakoniec manažérky vo veľkom korporáte som si svoju profesiu zažila doslova z každej možnej strany. Aj keď to bolo vždy iné umenie možného, každá z týchto polôh ma zásadne formovala. A áno, aj posilnila značnou konkurenčnou výhodou.

Stať sa mamou je ako dostať ten najvytúženejší darček v krabici plnej farebných konfiet, ktoré pri otvorení vystrelia.

V kariére a práci ma nezastavilo ani keď mi takmer na prahu štyridsiatky osud doprial rolu mamy. Práve naopak. Práca je totiž súčasťou mojej identity. No môj svet zasypala doslova lavína pestrofarebných konfiet. A pod tou lavínou bolo takmer nemožné nájsť čokoľvek z toho starého, dobre zorganizovaného a v podstate perfektného sveta, na ktorý som bola zvyknutá.

Ale viete, čo je najúžasnejšie? Vôbec mi to nechýba. Akurát som si začala čoraz intenzívnejšie uvedomovať, akú hodnotu má čas.

Čas je komodita, ktorej hodnota je vekom čoraz ťažšie vyčísliteľná v peniazoch.

Prišlo to ako uvedomenie, že človek má na svoj pobyt v tomto trblietavom farebnom svete len určitý obmedzený čas a je len na mne, ako s tým časom naložím a či ho investujem do takých vecí, aktivít a ľudí, ktoré za to skutočne stoja.

Každý deň sa počíta. Teda každý deň, ktorý ste prežili tak, že stojí za to, aby ste si ho zapamätali.

V mojom osobnom živote sa toto uvedomenie prejavilo túžbou splniť si sen o spoločnom živote na maltskom ostrove Gozo.

Čas na splnenie tohoto sna dozrel až vtedy, keď som si uvedomila, že aj ja sama som hodnotou, do ktorej by som mala investovať. Dovtedy ale muselo prejsť ešte 8 rokov.

Odpoveďou na výzvu sa stal BLINDSPOT

Aj v profesijnom živote je toto uvedomenie si hodnoty času veľkou výzvou. Núti vás zásadne sa zamyslieť a prehodnotiť, akú hodnotu a zmysel má to, čomu venujete svoje ťažko získané vedomosti, skúsenosti a talent. A v neposlednom rade to najcennejšie. ČAS.

A pre nás to bol zároveň impulz, aby sme založili spoločnosť BLINDSPOT. Naše zdanlivo náhodné stretnutie ukázalo prienik v spoločnej túžbe robiť veci inak a dávať pozornosť a energiu len tam, kde nám to dáva zmysel.

BLINDSPOT je pre nás priestor, v ktorom vytvárame projekty, do ktorých má pre nás zmysel investovať čas. Je to priestor, kde vidíme možnosť robiť veci inak – odhaliť slepé miesto, vďaka čomu získame unikátnu a výnimočnú hodnotu.

FlexiExpert je náš „nový normál“

Takýmto projektom je pre nás aj platforma FlexiExpert. Projekt, ktorý sme pôvodne odložili do zásuvky, lebo na Slovensku… no najskôr tak za 5 – 6 rokov.

Ale potom prišiel rok 2020 a covid-19, ktorý zmenil prakticky všetko. A my sme si uvedomili, že našou odpoveďou na jeho výzvu je práve platforma FlexiExpert.

Platforma FlexiExpert by BLINDSPOT umožňuje prepájanie špecialistov, ktorí sú nositeľmi unikátnej, odbornej, profesionálnej skúsenosti s firmami, ktoré takýchto špecialistov hľadajú. Nie však ako zamestnancov, ale ako obchodných partnerov.

FlexiExperti sú pre firmy spoľahlivými a skúsenými partnermi, ktorí využívajú svoje rokmi nadobudnuté skúsenosti a expertízu bez prevádzkovej slepoty, či obáv zo straty pozície vo firme.

Doplnia chýbajúci kúsok v mozaike, zaplnia dočasne voľné miesto, pomôžu previesť firmu krízou alebo implementáciou náročného projektu. Jednoducho pomôžu vo firme odhaliť ich slepé miesta.

Som FlexiExpert, lebo…

Na začiatku tohoto textu som spomínala narodenie dieťaťa a uvedomenie si, že svoj čas chcem tráviť zmysluplne. Motivácia na založenie projektu BLINDSPOT vychádzala z môjho osobného života, čo znamená, že som si projekt založila tak trochu aj pre seba. A tak som sa stala jedným z FlexiExpertov.

Mojím snom bola možnosť pracovať s rešpektom k sebe samej, k mojej rodine a na úlohách a projektoch, ktoré si chcem pamätať. Raz to bude zaujímavý pracovný projekt, ktorému budem venovať presne toľko času, aby som prácu odviedla tak, ako najlepšie viem. Hoci aj z pláže na ostrove Gozo.

Inokedy to možno bude manažérska rola na pár mesiacov priamo u klienta, kým kmeňový manažér alebo manažérka dobíja baterky na „sabaticale“, alebo na materskej dovolenke objavuje svoj vlastný svet plný pestrofarebných konfiet.

„Byť FlexiExpert pre mňa znamená možnosť pracovať flexibilne, bez nutnosti vtesnať sa do nejakého úväzku alebo organizačnej štruktúry a pracovať len toľko a vtedy, keď na to mám podmienky, chuť a príležitosť.“

Ako FlexiExperti sme komunita.

Platformu sme vytvorili pre každého FlexiExperta. Aj pre teba, ak byť FlexiExpertom je to, čo ti dáva zmysel.

Spolu vytvárame komunitu expertov, ktorí žijú a pracujú na voľnej nohe. Vzájomne sa podporujeme a spolupracujeme ako jeden veľký agilný virtuálny tím. Pretože si uvedomujeme, že je dobré niekam patriť.

Ak si aj ty FlexiExpert, staň sa súčasťou našej platformy. Potrebné informácie a možnosť registrácie nájdeš tu.