Pracovať treba tvrdo. Pretože bez práce nie sú koláče.

- blindspot

Bez práce nie sú koláče! Aj vy ste to počúvali celé detstvo? A veríte, že je to pravda? Alebo aspoň kus pravdy na tom určite bude. Presvedčenia, to sú pravdy s ktorými sme vyrastali, a ktoré sú nám tak prirodzené, že o nich ani neuvažujeme. Dokonca podľa nich konáme. Či už vedome alebo podvedome. Máme ich všetci, aj keď si to možno vôbec neuvedomujeme. Alebo nepripúšťame. Aj my. A koľko! Aký to však môže mať dopad na náš pracovný život. Možno budete prekvapení. Je to totiž na každom z nás.

Čo sú presvedčenia a ako nás ovplyvňujú?

Krátke, jasné vety, ktoré počúvame od detstva sa postupne stávajú našou súčasťou. Považujeme ich za samozrejmé pravdy, o ktorých sa nepolemizuje a ani nepochybuje.

Je zaujímavé, že každá rodina má svoje vlastné takéto „pravdy“. Pomocou nich sme pevne ukotvení v systéme našej rodiny. Presvedčenia sú ako stále neodstrihnutá pupočná šnúra nášho rodu. Mnohé sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Sú súčasťou kultúry aj folklóru. Nájdeme ich v tradíciách či rituáloch aj v ľudovej slovesnosti.

Pôvodný význam „rodinných“ presvedčení je ochrana každého člena rodiny. Ak poznáš tieto pravdy a budeš sa držať vychodených chodníčkov a rodinnej múdrosti, nestratíš sa! A nič mimoriadne zlé sa ti nemôže stať. Problém je v tom, že ale zväčša ani nič mimoriadne dobré. Žiť podľa presvedčení je bezpečná cesta priemeru, na ktorej nemá miesto nič, čo by vytŕčalo z davu.

Zmeňte ich! S limitujúcimi presvedčeniami sa dá pracovať.

Takýmto presvedčeniam sa hovorí tiež limitujúce. Dobrá správa je, že je možné s nimi pracovať. Cieľom tejto práce je zmeniť ich. A z obmedzujúcich presvedčení, ktoré nás brzdia a zväzujú, vytvoriť v našej mysli možnosti a príležitosti. Umožní nám to vidieť seba a náš doterajší spôsob života. Aj to, o čo prichádzame.  A to nás dokáže posunúť vpred na ceste za našimi snami a víziami.

Ani vtedy však nemusíme mať vyhraté! Najťažšie je totiž neskĺznuť späť. Uvedomovať si pri každom rozhodnutí, čo stojí na jeho pozadí. Je to naozaj moje slobodné rozhodnutie? Alebo sa rozhodujem na základe toho, že mám vo svojej DNA vzorec s potrebou byť podobný ako všetci okolo?

CHCEM to takto alebo (som presvedčený, že) MUSÍM?

Presvedčenia však nemusia byť len kliatbou. Nechajte ich slúžiť.

Nie všetky presvedčenia sú však obmedzujúce. Niektoré nás skutočne chránia. Môžu byť dokonca výhodou, ktorú máme oproti iným vo svete. Užitočnou rodovou skúsenosťou, ktorá sa vyvíjala v našom kultúrnom a historickom kontexte. Obsahujú múdrosť, ktorú je vždy dobré počúvať a občas aj vypočuť. Niektoré presvedčenia sa dokonca môžu stať aj naším motorom.

Vďaka našim presvedčeniam (napríklad aj tým z úvodu), sme zvyknutí tvrdo pracovať. Doslova si všetko oddrieť. Našou motiváciou je často pocit zodpovednosti, lojalita, rešpekt k autoritám. My z Východnej Európy tak častokrát nepotrebujeme žiadne motivačné tréningy. Máme to v sebe, doslova v našej DNA.

Určite máte aj vo svojom okolí ľudí, ktorí celú problematiku osobnostného rozvoja a najrôznejšie motivačné tréningy, ktoré sú také populárne v napríklad v Západnej Európe odsudzujú alebo vyslovene neznášajú.

Nič nie je čiernobiele. Ani presvedčenia.

Na pracovnom poli je to naša výhoda. Znamená totiž našu determináciu, ochotu pracovať aj nadčas. Ochotu prijímať aj zadania, na ktoré sa častokrát necítime. Ochotu prevziať zodpovednosť aj tam, kde nám v zásade nepatrí alebo by patriť nemala.

Áno, ovplyvňuje to aj naše nepracovné životy a tam to nie je prospešné. Zas a znova sa ocitáme v riziku vyhorenia, fyzického vyčerpania, ohrozujeme naše rodiny a vzťahy. Pretože život je otázkou priorít a práca je v našom rebríčku veľmi vysoko. Nezriedka najvyššie. Preto je potrebné s touto našou „výbavou“ pracovať vedome. Stanovovať si hranice, pestovať si kontrolky, ktoré nás upozornia, že sa nám to vymyká z rúk.

Kľúčom môže byť zmena spôsobu práce. Bez práce nie sú koláče. Možno je to tak. Ale koľko koláčov každý deň potrebujeme?

Alebo môžeme zmeniť spôsob akým pracujeme. Zmeniť stereotypy, v ktorých sme si vybudovali nezdravý prístup k práci. A pomôcť si tak doslova fyzickou zmenou žiť a pracovať inak. Nový životný štýl, v ktorom si ponecháme svoje nasadenie a zmysel pre povinnosť, schopnosť odovzdať to najlepšie zo svojich skúseností a vedomostí. Ale aj vyhradiť spravodlivú porciu času, pozornosti a energie pre naše vlastné ciele a sny.

Bez práce nie sú koláče, ale vy už v tom máte jasno? Staňte sa FlexiExpertom.

A to je aj jedna z myšlienok, ktoré stoja za platformou FlexiExpert. Vytvorili sme v online svete priestor vďaka ktorému sa môžeme stať slobodnejšími v práci aj v živote. Pracovať vtedy a toľko, ako chceme. S plným nasadením a vášňou na projektoch a zadaniach, ktoré nás bavia a dávajú nám zmysel. Avšak len toľko, aby nám zostal čas aj na naše sny.

Spoznávajme svoje presvedčenia. Pracujme s nimi. Vedome a pravdivo. Platforma FlexiExpert môže byť skvelým začiatkom. Umožní zmeniť spôsob práce, podporí nový životný štýl. Dá príležitosť obklopiť sa ľuďmi, ktorí to majú podobne. Vytvára priestor, v ktorom môžeme využívať naše presvedčenia vo svoj vlastný prospech.  Pomáhať nám, nie nás obmedzovať. Je to v našich rukách. Pridáte sa?